Історія села Лешнів

Географія

Село розташоване 18 км на північ від міста Бродів над річкою Солонівкою. Населений пункт лежить на території Малого Полісся.

Історія

Перша письмова згадка відноситься до 1466 року. З Лешневом пов'язаний рід Мацея Лешньовського, який взяв своє прізвище від населеного пункту. Лешнів мав магдебурзьке право та статус містечка до 1939 р.

Пам'ятки

До наших днів збереглися руїни Бернардинського монастиря XVII ст., земляні оборонні вали та рови, ряд старих будівель колишнього містечка. В Лешневі була синагога, яку розібрали в кінці 1950 - на початку 1960их років. Тепер цю цікаву, в архітектурному плані, споруду можна побачити на старих фотографіях чи давніх австрійських і польських путівниках. Серед пам'яток нового часу - меморіальна дошка керівнику Лешнівського кущового проводу ОУН, вістуну УПА Степану Мигалю (1918-1946), на хаті в якій він проживав.

Лешнів, колись містечко, а тепер село, центр Лешнівської сільради, якій підпорядковані Лешнів, Гримайлівка, Королівка, Лісові та Піски. шляху Броди-Берестечко. Розташоване воно над річкою Сольні вкою, яка пливе від Корсова і творить у Лежневі став. Під Лешневом є поле, яке звуть Монастирська, яка то назва вказує, що там колись правдоподібно був монастир. Лешнів колись окружали оборонні вали й він був досить рухливим торговельним осередком. Польонізаційну роботу в Лежневі започаткував Матеуш Лешньовський, властитель Лешнева, й каштелян близький, який уфундував у Лежневі римо-католицьку парафію в 1637 р. і монастир оо.Бернардиків. У 1641 р. Лешнів перейшов у посідання Станіслава Конєцпольського, великого гетьмана Кордонного. Збудований Лешньовським костел погорів у 1681 році і на його місце вибудувано новий, мурований, який посвячено в 1697 році. Так римо-католицька, як і греко-католицка парафії належали до брідських деканатів. До греко-католицької парафії в Лежневі належали також Піски і присілок Королівна. Завдяки добрим священникам, Лешнів не піддавався ворожим впливам ані оо.Бернардинів, ані наших москвофілів. Усвідомну роботу в Лежневі вів у часі ваканцій зять пароха Лешнева – о.Юліан Дзерович, тодішній учитель гімназії в Бродах і пізніше крилошанини, професор Богославської Академії й останній голова Товариства “Просвіта” у Львові. Також о.Микола Галянт, який став адміністратором парафії Лешнів після смерті пароха – о.Євгена Лотоцького, залишив слід своєї праці, оснувавши в 1900 році читальню “Просвіти” в Лежневі. Діяльним не тільки в Лежневі, але й цілім повіті був наслідник а Галянта – о.Микола Герасимович. В 1904 р. оснував він у Лежневі товариство “Сільський господар” в якій працювали Сильвестр Герасимович, пізніший співосновник Центр союзу та його директор, Юліан Цісик і Гриць Кручан, якого сини й доньку живуть тепер у ЗСА.

В Лешневі була Мурова церква св. Миколи з 1904 р., яку відновлено в 1928 р. В 1909 р. у Лешневі було 1,014 греко-католиків, а в Пісках і Королівці – 1,008. Римо-католиків у Лешневі було тоді 281. Читальня “Просвіти” мала 108 членів. При читальні був хор і дута оркестра. Була там також крамниця і озадностево-позичкова спілка з обмеженою порукою. Лешнівці почали посилати свої синів до гімназії в Бродах, в часі вакацій вони провадили культурно-освітню працю в Лежневі та в довколишніх селах. Абсольвентами Бродської гімназії були, між іншими, Іван Гончарик, Олекса Качор, Степан Клепарчук і Осип Осташевський. Пізніше перші оба закінчили право, а два останні – теологію. Олекса Качор пропав в Україні, Іван Гончарик працював у Радивилові, де й помер. О.Степан Клепарчук, довголітній парох Черниці, помер 23 липня 1984 року у Глен Спей на 94-ім році життя. О.Осип Осташевський був довгі роки парохом Підберізців коло Львова та деканом винниківського деканату. Після смерті о.Ю.Дзеровича, Митрополит Андрій покликав його викладати катехитику й педагогіку в Богословській Академії у Львові. Арештований більшовиками 18 березня 1946 року він помер у тюрмі в Харкові 2 жовтня 1948 р., як ісповідник віри.

Перед Першою світовою війною в Лежневі була українська школа з двома учителями, а за Польщі – утраквістична, чотириклясова. Від 1921 р парохом Лешнева був о.Юліан Рудкевич, який відносно скоро повдовів. Обі його доньки вийшли заміж за абсольвентів Богословської Академії у Львові. В 1935 р. у Лешневі було 817 – греко-католиків, 172 – римо-католиків та 135 жидів.

В часи Другої світової війни Лешнів був у прифронтовій смузі і зазнав знищення. Населення Лешнева було на якийсь час евакуйоване. Після війни там збудовано біля 200 житлових будинків.

У лежневі був колгосп ім.Шевченка, який мав 4 тисячі гектарів земельних угідь, половину яких займали луки і пасовища. Колгосп займався тваринництвом і вирощуванням зернових і технічних культур.

Але на жаль, колгосп фінансово розорився і з’явилося фермерське господарство.

У Лешневі є тепер середня школа, клуб, бібліотека та книгарня.

Кiлькiсть переглядiв: 1136

Коментарi

  • Manygony

    2018-02-10 05:58:42

    В интернете немало позновательных статей о пикантном положении и роддомах, но они какие-то неконкретные. Не имеется наименований перинатальных центров, адресов, советов реальных докторов. А хотелось бы увидеть свежую информацию, актуальную в данном году – с новейшими технологиями, ценами и новостями. Безупречно, чтобы еще и полезная инфа для будущих и реальных мам. Все это нашла именно тут. Точно, конкретно, с примерами из реалистичной жизни, консультациями специалистов. Часто заглядываю на сайт, если ребенок болеет...

  • Charlesutibe

    2017-08-07 18:33:53

    Заработок дома http://zarabotok--doma.ru Заработок дома...